Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dzierżysław

Miejscowość, którą od X wieku zamieszkiwali Słowianie, a nazwa pochodzi z języka morawskiego. We wsi przez długi okres działała duża kopalnia gipsu, powstałego w miocenie, złoże gipsu było eksploatowane do 1972 r. na pięciu poziomach eksploatacyjnych do głębokości 40 m w kopalni podziemnej. Na polach w okolicy Dzierżysławia od kilku lat prowadzone są przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego badania archeologiczne.

 

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1256 r., ale dopiero w 1810 r. Dzierżysław stał się samodzielną parafią. Po II wojnie światowej miejscowa ludność została wysiedlona, a do wsi przybyli mieszkańcy z Kresów.

 

Wieś prężnie się rozwija, realizując projekty w ramach Programu Odnowy Miejscowości. Dzięki nim powstały: Park 5 Bram, Studnia Kwiatami Pachnąca, zorganizowano też turniej plażowej piłki siatkowej sołectw biorących udział w Programie Odnowy Wsi. Wieś uzyskała II miejsce w gminnym konkursie „Aktywna Wieś ( 2011 ) oraz wyróżnienie „Perła 2010”. Dzierżysław od 2003 r. jest uczestnikiem programu „Odnowy Wsi”. W sierpniu 2000 roku archeolodzy natrafili na pierwszą w Polsce osadę mieszkalną ludu kultury magdaleńskiej, która pochodzi sprzed 12 tyś. Lat. Ciekawostką jest również odkrycie dwóch figurek Wenus z hematytu, które są unikatami na skalę światową.  

 

Warto zobaczyć:

- Rezerwat Góra Gipsowa, utworzony w 1957 roku. Na terenie rezerwatu występują rośliny stepowe oraz zaroślowe np. Dzwonek boloński, Głowienka wielkokwiatowa, wrotycz baldachogroniasty             

- Kościół św. Bartłomieja, wybudowany w 1936 roku na bazie starego XV wiecznego kościoła zniszczonego przez wojnę trzydziestoletnią.                    

- Park Pięciu Bram – założony przez mieszkańców w miejscu, gdzie niegdyś stał okazały pałac, wybudowany w połowie XVIII w. przez mistrzów włoskich. Na placu pałacowym znajdowało się pięć bram, stąd nazwa parku.                      

- Woda „Dzierżysławianka” –  ponad stuletnie źródło wody          

- Kwitnąca Studnia                                            

-Ogród skalny ,,Stodoła”- ul. Kościuszki 21               

 

Potrawy lokalne:

- Pierogi dobre z sosem kresowym –  laureat nagrody ,,Perła 2010”

 

Sołtys: Paweł Janeczek 

 

 

 

Wersja XML